CIAŁO/UMYSŁ 

The Ox (tytuł roboczy) - obrazy niczego

Pięć osób spotyka się w teatrze, aby odciąć się od hałasu i tłumu. Teatr staje się bunkrem, pokojową przetrzenią iluzji, w której można się schronić przed niebezpieczeństwem.

6 października 2016, 20:00
60 min
Bilety

Normalny 40 PLN
Ulgowy 30 PLN

Miejsce
Nowy Teatr
Kup bilet

Rozwinięcie

Ludzie zwykli uważać, że są najważniejszymi istotami na ziemi. Pod wpływem tego przeświadczenia nauczyli się nie dostrzegać, że ich ciała i umysły są kształtowane i kontrolowane przez innych. Od lat chowają się w cieniu idei, których nie są autorami. Stracili umiejętność i potrzebę słuchania. Czy w teatrze można powiedzieć więcej, niż udaje się w debacie publicznej? Ocalić wolność słowa i ekspresji, poszukać sposobów na wyrażenie własnych idei i własnych myśli?

Żyjąc w informacyjnym szumie, coraz mniej jesteśmy ciekawi tego, co mówią inni. Jedyne, co wciąż potrafimy dzielić, to lęk. Lęk przed odrzuceniem i brakiem akceptacji. Prawdziwa natura człowieka jest stłumiona. Dzisiaj, być może bardziej niż kiedykolwiek, przestrzeń fikcji może posłużyć za wentyl, który pozwoli zbudować dystans wobec tego, co rzeczywiste.

Pięć osób spotyka się w teatrze, aby odciąć się od hałasu i tłumu. Teatr staje się bunkrem, pokojową przetrzenią iluzji, w której można się schronić przed niebezpieczeństwem. W oparciu o własne fantazje grupa próbuje tworzyć rzeczywistość od nowa. Ciężko pracuje, aby nadać znaczenie otaczającej ją pustce. Jej członkowie szukają wzajemnej akceptacji. Używając najprostszych narzędzi: głosu, ciała i drobnych przedmiotów, starają się pozostać neutralni. Wszystko jednak ciąży ku temu, co zostawione na zewnątrz. Krajobraz, który tworzą, przypomina pozostałości po zamieszkach, ich gesty układają się w elementy fikcyjnego protestu. Przestrzeń teatru po raz kolejny, niczym oko cykonu rozkładającego się świata, ma szansę stać się ostatnim bastionem wolności. Czy się nim stanie?

Po spektaklu spotkanie z choreografem Csabą Molnarem


 

Informacje