CIAŁO/UMYSŁ 

Via Negativa

Działająca od 2002 r. międzynarodowa platforma badań, rozwoju i produkcji współczesnych sztuk performatywnych, oparta na metodach pracy Bojana Jablanovec, założyciela VN. VN eksploruje różne strategie performatywne, kładzie nacisk na etykę i ciągłe poszukiwania w obrębie praktyk, procedur i dyscyplin.

Wśród jej założeń są: korzystanie z podstawowych narzędzi sceny, skupienie na relacji pomiędzy performerem i widzem (pomiędzy tym, co pokazane i tym, co postrzegane) i pytanie o szczerość tej relacji.

W latach 2002-2012 VN zrealizowała czterdzieści osiem projektów, w które zaangażowani byli liczni wykonawcy ze Słowenii, Chorwacji, Serbii, Belgii, Hiszpanii, Polski i Danii. W trakcie tej dekady ponad dwieście spektakli i performansów zagrano na wyjazdach i festiwalach w ponad dwudziestu europejskich krajach i w USA.

 

Bojan Jablanovec

Reżyser teatralny, założyciel i dyrektor artystyczny Via Negativa (od 2002 roku). Absolwent, a następnie wykładowca (do 1999 roku) Akademii Teatralnej w Ljubljanie. W latach 1993-1999 reżyserował w większości słoweńskich teatrów. W 1999 roku przestał zajmować się teatrem repertuarowym na rzecz badań nad teatralnością. Jablanoveć bardziej niż estetyką interesuje się teatrem jako medium komunikacji. Używa redukcji jako metody, drąży relacje między performerem i widzem, przyglądając mu się przez pryzmat kategorii „prawdy”. W badaniach skupia się na konstrukcji procesu, który umożliwia performerowi autorską kreację – wejście na scenę z własnym przesłaniem, wydobycie znaczenia z ciała. W 2012 roku założył VN LAB, laboratorium współczesnych sztuk performatywnych, otwarte dla praktyków sztuk performatywnych, którzy chcą rozwijać własny proces kreacji i strategie sceniczne.

Słowenia